Скарбничка для учнів



У  РОЗДІЛІ:

  • Критерії оцінювання знань учнів
  • Юридичний словник
  • Різнотипні завдання до теми " Теорія держави і права"
  • Творчі завдання
  • Навчальні підручники з правознавства



СЛОВНИК ЮРИДИЧНИХ ТЕРМІНІВ

Абсентеїзм - нез'явлення виборців на виборчі дільниці для здійснення акту голосування.

Адвокатура - добровільне професійне об'єднання юристів, призначення якого полягає в наданні, у випадках і в порядку, передбачених законодавством, юридичної допомоги громадянам та організаціям.

Активне виборче право - право громадян обирати склад виборних органів державної влади та місцевого самоврядування.

Антидемократичний державний режим - державний режим, за якого суттєво ускладнюються можливості реалізації прав і свобод громадян, а реальна влада зосереджується в руках неконтрольованої народом групи осіб або в руках однієї особи.

Батьківство - факт походження дитини від певного чоловіка (батька).

Батьківські права та обов'язки - особисті й майнові права та обов'язки, що їх закон надає батькам (батькові й матері) для забезпечення належного виховання і матеріального утримання дітей, а також захисту їхніх прав та інтересів.

Безпосередня демократія - сукупність форм організації державної влади, за якої основні рішення щодо управління справами суспільства й держави схвалюються безпосередньо всіма громадянами на референдумах, зборах тощо.

Вибори - процес, унаслідок якого певна сукупність людей через голосування формує склад державного органу чи органу місцевого самоврядування.

Виборчі цензи - сукупність умов, відповідність яким є підставою для допуску громадян до участі у виборах.

Внутрішні функції держави - державні функції, що здійснюються в межах даної держави і в яких виявляється її внутрішня політика.

Гарантії прав та обов'язків - засоби та умови, які забезпечують цілковите й неухильне здійснення суб'єктивних прав та юридичних обов'язків суб'єктів.

Громадянин - особа, яка перебуває у сталих юридичних зв'язках із конкретною державою, що знаходить вираження саме в наявності відповідного громадянства.

Громадянство - необмежений у просторі й часі правовий зв'язок особи з конкретною державою, який зумовлює поширення на особу всіх конституційних прав та обов'язків.

Громадянське суспільство - суспільство, в якому держава гарантує індивідам надійний захист усіх прав і свобод людини, зокрема рівні можливості щодо підприємництва, участі в політичній та інших сферах життєдіяльності суспільства.

Деліктоздатність - закріплена в законі здатність суб'єкта нести юридичну відповідальність за вчинене правопорушення.

Демократична держава - держава, що базується на визнанні та втіленні в суспільну практику таких принципів конституційного устрою, як народовладдя, політичний плюралізм, свобода й рівність громадян, реальність і невід'ємність прав людини тощо.

Демократичний державний режим - державний режим, за якого реально забезпечується здійснення широкого кола прав і свобод громадян, які мають реальні можливості впливати на формування та діяльність державних органів.

Держава - особлива політико-територіальна організація, що має суверенітет, спеціальний апарат управління і примусу та здатна надавати своїм приписам загальнообов'язкової сили для всього населення країни.

Державна мова - мова, що є обов'язковою для використання в законодавстві, офіційному діловодстві, судочинстві тощо.

Державний апарат - система органів держави, які виконують управлінські функції.

Державний режим - сукупність форм і методів здійснення державної влади.

Державний суверенітет - повновладдя й незалежність держави, що полягають у її праві на власний розсуд вирішувати свої внутрішні й зовнішні питання без втручання в них будь-якої іншої держави.

Державні органи - державні організації, наділені державно-владними повноваженнями й покликані здійснювати від імені держави управлінські функції в суспільстві.

Державні підприємства - державні організації, які здійснюють функції держави у виробничій сфері, безпосередньо забезпечують виробництво матеріальних благ.

Державні символи
 - встановлені Конституцією або спеціальними законами особливі розпізнавальні знаки даної держави, в яких уособлюється її суверенітет, а в деяких випадках - і певний історичний або ідеологічний зміст.

Державні установи -
 державні організації, які здійснюють функції держави, пов'язані зі створенням нематеріальних благ.

Діти
 - за сімейним правом особи, що не досягли повноліття, а також особи, які, незалежно від віку, є синами й дочками своїх батьків.

Договір житлового найму
 - письмовий документ, укладений на підставі ордера між наймодавцем і наймачем (громадянином, на чиє ім'я видано ордер), що передбачає правила користування житлом, права та обов'язки сторін із утримання жилого будинку і прибудинкової території.

Екологічна безпека
 - стан навколишнього природного середовища, за якого забезпечується запобігання погіршенню екологічної ситуації та виникненню небезпеки для здоров'я людей.

Екологічна експертиза -
 вид науково-практичної діяльності спеціально уповноважених державних органів, еколого-експертних формувань та об'єднань громадян, що базується на міжгалузевому екологічному дослідженні, аналізі та оцінці передпроектних, проектних та інших матеріалів чи об'єктів, реалізація й дія яких може негативно впливати або впливає на стан навколишнього природного середовища та здоров'я людей, і спрямована на підготовку висновків щодо відповідності запланованої чи здійснюваної діяльності нормам і вимогам законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання й відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки.

Екологічне право
 - система правових відносин, якими регулюються суспільні відносини з охорони навколишнього природного середовища і раціонального використання природних ресурсів (екологічні відносини).

Екологічне правопорушення - 
протиправне діяння (дія чи бездіяльність), що порушує встановлений в Україні екологічний правопорядок.

Екологічні права та обов'язки громадян України -
 система юридично закріплених за громадянами повноважень та зобов'язань в екологічній сфері.

Житлове право України 
- сукупність правових норм, що регулюють житлові правовідносини між громадянами та громадян із державними та громадськими організаціями у процесі реалізації конституційного права людини і громадянина на житло.

Житловий фонд (державний) 
- сукупність жилих будинків та інших жилих приміщень, що знаходяться у власності місцевих Рад народних депутатів, державних підприємств, установ, організацій і призначаються для проживання людини і громадянина.

Житловий фонд (громадський) - 
сукупність жилих будинків та інших жилих приміщень, що належать колгоспам, іншим кооперативним організаціям, їх об'єднанням, профспілкам та іншим громадським організаціям.

Житловий фонд будівельних кооперативів (ЖБК) - 
сукупність жилих будинків, що належать житлово-будівельним кооперативам і призначаються для проживання членів ЖБК.

Житловий фонд (індивідуальний) 
- сукупність жилих будинків (приміщень), що знаходяться в особистій і приватній власності.

Закон 
- акт законодавчого органу влади (парламенту), який має вищу юридичну силу щодо інших нормативно-правових актів.

Законність 
- правовий режим точного й неухильного здійснення законів та інших нормативних актів у всіх сферах державного й суспільного життя.

Злочин 
- суспільне небезпечне, протиправне, винне й карне діяння, яке завдає чи може завдати суттєвої шкоди певним суспільним відносинам, що охороняються кримінальним законом.

Зовнішні функції держави
 - державні функції, що здійснюються в процесі спілкування держави з іншими державами та міжнародними організаціями і в яких виявляється зовнішня політика.

Імпічмент -
 усунення Президента з поста на основі прийнятого парламентом за спеціальною процедурою рішення про його обвинувачення в учиненні державної зради або іншого злочину.

Конституційні принципи правового статусу особи
 -відображені в Конституції головні ідеї, покладені в основу вмісту й умов реалізації прав та обов'язків людини в державі.

Конституціоналізм -
 1) політична система, що спирається на конституцію, конституційні методи управління;2) науковий напрям, у межах якого досліджуються конституційні проблеми.

Конституція -
 основний закон держави, в якому регламентуються найважливіші відносини у сферах державного устрою, організації та функціонування органів держави, правового статусу особи.

Конфедерація -
 форма державного устрою, за якої держави створюють об'єднані органи для досягнення конкретних цілей (наприклад, військові) за збереження в інших питаннях цілковитої самостійності.

Материнство -
 правове становище жінки у зв'язку з народженням, утриманням і вихованням дітей.

Механізм держави 
- система державних організацій, які забезпечують реалізацію функцій держави.

Місцеве самоврядування - 
право певної територіальної громади (мешканців села, кількох сіл, селища або міста) самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції й законів України.

Монархія - 
форма державного правління, за якої вища державна влада зосереджується (повністю або частково) в руках однієї особи - монарха й передається як спадщина представникам правлячої династії.

Напівпрезидентська (змішана) республіка 
- форма республіканського правління, за якої президент обирається народом, але парламентові надаються певні повноваження щодо контролю за діяльністю президента під час формування уряду та здійснення виконавчої влади.

Народ
 - населення певної країни.

Народний суверенітет 
- повновладдя народу, здійснення ним своєї невід'ємної та неподільної влади самостійно й незалежно від будь-яких інших соціальних сил.

Народність - 
спільність людей, які проживають на одній території, поєднані спільною мовою, особливостями психічного складу, культури і способу життя та іншими загальними цінностями, що закріплені у звичаях, традиціях та інших соціальних нормах.

Населення - 
сукупність людей, що проживають на певній території, здійснюють свою життєдіяльність у межах адміністративної чи політичної одиниці.

Національна безпека 
- стан захищеності життєво важливих інтересів особи, держави й суспільства від наявних і можливих загроз у всіх сферах суспільних відносин.

Національний суверенітет - 
повновладдя нації у вирішенні всіх питань свого національного життя аж до реальної можливості створення самостійної національної держави.

Нація - 
спільність людей, які проживають на одній території, зв'язані загальними економічними відносинами, спільною мовою, культурою, одним законодавством, національними інтересами, митними кордонами та іншими ознаками.

Необмежена (абсолютна) монархія 
- монархія, в якій влада монарха ніким і нічим не обмежується, тобто в країні немає ні органів, ні законів, що могли б певною мірою змінити чи знехтувати волю монарха.

Норма права-
формально визначене, сформульоване чи санкціоноване державою загальнообов'язкове правило поведінки загального характеру, реалізація якого забезпечується державним примусом.

Нормативно-правовий акт - 
офіційний письмовий документ компетентного державного органу, в якому закріплюються правила поведінки загального характеру, що забезпечуються державним примусом.

Нотаріат 
- система органів і посадових осіб, на яких покладено обов'язок посвідчувати безперечні права й факти, що мають юридичне значення, а також виконувати інші нотаріальні дії з метою надання цим правам і фактам юридичної вірогідності.

Обов'язок (юридичний) 
- передбачені правом міра й вид необхідної поведінки суб'єкта.

Ордер на жиле приміщення - 
письмове розпорядження на заселення; жилого приміщення, що видається на підставі рішення виконавчого комітету органу місцевого самоврядування чи місцевої державної адміністрації. Є єдиною підставою для заселення в надане жиле приміщення, видається лише на вільне жиле приміщення, має чітко встановлену форму.

Особа
 - людина як суб'єкт, що має індивідуальні інтелектуальні та інші ознаки й усвідомлює себе членом спільності таких же суб'єктів.

Парламентарна (конституційна) монархія 
- монархія, в якій влада монарха в усіх сферах здійснення державної влади суттєво обмежується; йому надаються лише формальний статус глави держави й виключно представницькі повноваження.

Пасивне виборче право 
- право громадян бути обраними до складу виборних органів державної влади та місцевого самоврядування.

Первісне стадо 
- об'єднання окремих людей та їх груп для спільного полювання, спільного проживання, спільного добування і споживання їжі, інших засобів до існування.

Первісний лад 
- суспільно-економічна формація, певний тип суспільства, що характеризується колективною формою об'єднання людей, які спільно виробляли примітивні знаряддя праці, засоби до існування, де панували колективна власність і суспільна влада. Розглядають дородову (група людей, первісне стадо) і родові спільності людей.

Підзаконний акт 
- акт компетентного державного органу, що видається на підставі й на виконання законів.

Підприємницька діяльність 
- самостійна, ініціативна, систематична на власний ризик діяльність суб'єкта з виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг і заняття торгівлею з метою одержання прибутку.

Плем'я 
- спільність людей у докласовому суспільстві, що складалася з декількох родів, які мали багато спільних рис та інтересів: загальний діалект мови, однакові звичаї та релігійні культи, загальну територію для полювання і проживання, загальне ім'я і т. ін.

Податки 
- обов'язкові платежі, що їх сплачують юридичні особи та населення до бюджету в розмірах і в строки, передбачені законом.

Поділ влади - 
модель побудови державного апарату, згідно з якою влада в державі має поділятися між законодавчими, виконавчими та судовими органами. При цьому кожна з влад повинна бути незалежною від інших і водночас їм підконтрольною, що має на меті виключення можливості концентрації влади в руках одного органу.

Право - 
система загальнообов'язкових правил поведінки, що встановлені чи санкціоновані державою і забезпечуються її примусом.

Правова держава - 
держава, в якій панує право, де діяльність усіх її органів і посадових осіб здійснюється на основі та в межах, визначених правом, де не тільки особа відповідальна за свої дії перед державою, а й держава несе реальну відповідальність перед особою за результати своєї діяльності.

Правова поведінка - 
передбачена нормами права соціальне значуща поведінка індивідуальних чи колективних суб'єктів, що контролюється їхніми свідомістю і волею.

Правовий статус особи 
- сукупність закріплених у законодавстві прав, свобод, обов'язків громадян і гарантій їх здійснення.

Правовідносини
 - специфічні суспільні відносини, учасники яких виступають як носії прав та обов'язків, установлених нормами права.

Правоздатність 
- передбачена нормами права здатність суб'єкта мати суб'єктивні права та юридичні обов'язки.

Правомірна поведінка
 - суспільне необхідна, бажана й допустима, під кутом зору інтересів громадянського суспільства, поведінка індивідуальних і колективних суб'єктів, що полягає у здійсненні норм права, гарантується та охороняється державою.

Правоохоронні органи
 - органи, що їх держава наділяє компетенцією охорони суспільних відносин, урегульованих правом.

Правопорушення
 - суспільне небезпечне, шкідливе, протиправне, винне діяння деліктоздатної особи, що за нього може бути накладене покарання чи стягнення.

Правопорядок -
 відповідність суспільних відносин приписам норм права.

Правосуб'єктність
 - здатність бути суб'єктом права (учасником правовідносин).

Представницька демократія -
 сукупність форм організації державної влади, за якої певні важливі рішення щодо управління справами суспільства й держави виносяться виборними установами (парламентами, муніципалітетами тощо).

Президентська республіка -
 республіка, в якій повноваження глави держави, а в деяких випадках і глави уряду, належать президентові, який обирається непарламентським способом (громадянами держави) і формує уряд, що не несе відповідальності перед парламентом.

Приватизація державного житлового фонду
 - відчуження, тобто безоплатна передача чи продаж із державного житлового фонду у власність громадянам України жилих квартир чи приміщень, що вони займають, а разом із ними - господарських споруд, що до них належать. Приватизація здійснюється через:безоплатну передачу громадянам квартир (будинків) із розрахунку санітарної норми - 21 кв. м загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 кв. м на сім'ю;продаж надлишків загальної площі квартир (будинків) громадянам України, які мешкають у них або перебувають на черзі з поліпшення житлових умов.

Проступок
 - діяння, що порушує приписи норм права, але не сягає рівня суспільної небезпеки, притаманного злочинам.

Республіка -
 форма державного правління, за якої вищі державні органи обираються населенням або формуються загальнонаціональним представницьким органом влади.

Референдум -
 голосування населення всієї держави (загальнодержавний референдум) або його певної частини (місцевий референдум) із метою вирішення найважливіших питань суспільного життя.

Рід -
 первинний виробничий, соціальний та етнічний колектив людей у докласовому суспільстві, що засновується та існує здебільшого на кровно-родинних зв'язках.

Система права -
 внутрішня організація права, що полягає в єдності й погодженості правових приписів певної держави.

Сімейне право -
 сукупність правових норм, які регулюють особисті й пов'язані з ними майнові відносини громадян, що виникають із шлюбу й належності до сім'ї.

Сім'я
 - первинна клітинка громадянського суспільства, в якій реалізується дітородна, виховна та інші функції суспільного життя; союз людей, оснований на добровільному й рівноправному шлюбі.

Соціальна держава -
 держава, зорієнтована на здійснення широкої та ефективної соціальної політики, яка має втілюватись у реальності прав людини й громадянина, в існування доступних та ефективних систем освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення, у підтримку малозабезпечених прошарків населення тощо.

Соціальні норми
 - правила, які регулюють поведінку людей у суспільстві.

Суб'єктивне право (право громадянина) -
 передбачена певною нормою права можливість суб'єкта поводитися певним чином.

Суспільна влада 
- управління справами первинної спільності (роду, фратрії, племені), що здійснювалося всіма дорослими членами на загальних зборах, радах старійшин. Повсякденне керівництво покладалося на старійшин, військових вождів, ведучих на полюванні.

Суспільний порядок - 
порядок у суспільстві, який відповідає вимогам усього комплексу соціальних норм.

Суспільств
о - форма життєдіяльності людей, що склалась історично й відокремилась від навколишньої природи.
Унітарна держава - єдина централізована держава, що не має у своєму складі державних утворень і територія якої поділяється на адміністративно-територіальні одиниці (області, райони, провінції тощо).

Федерація -
 держава, до складу якої входять кілька державних утворень (суб'єктів федерації).

Форма держави
 - комплексне поняття, яке характеризує державу щодо форми правління, форми державного устрою та державного режиму.

Форма державного правління -
 порядок організації вищих державних органів, що визначає їхні структуру, компетенцію та взаємодію.

Форма державного устрою -
 порядок територіального поділу держави, взаємовідносин її складників між собою й державою в цілому та відповідної організації державних органів.

Фратрія 
- братство двох і більше племен, що характеризується розширенням взаємних зв'язків між родами.

Функції держави
 - основні напрями діяльності держави, в яких втілюються її сутність і соціальне призначення.

Шлюб-
 юридично оформлений добровільний, вільний та рівноправний союз чоловіка й жінки, що породжує їхні взаємні права та обов'язки, спрямовані на створення сім'ї, народження й виховання дітей.

Юридичні (спеціальні
) гарантії - правові засоби (юридичні норми та інститути), покликані забезпечувати реальність прав та обов'язків особи.

Юридичні факти
 - конкретні життєві обставини, з якими норми права пов'язують настання юридичних наслідків у вигляді виникнення, зміни чи припинення правових відносин.



Різнотипні завдання  з теми
« Теорія держави і права»


Юридичні задачі

Задача №1
Визначіть елементи правової норми у наступних правових нормах:
1.Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка
досягла шістнадцяти років і яка бажає займатися підприємницькою
діяльністю.
2.Якщо дарувальникові відомо про недоліки речі, що є дарунком, або її особливі   властивості,   які   можуть   бути   небезпечними   для   життя, здоров'я,  майна  обдаровуваного  або   інших  осіб,   він   зобов'язаний повідомити про них обдаровуваного. Дарувальник, якому було відомо про недоліки або особливі властивості подарованої речі і який  не повідомив про них обдарованого зобов'язаний  відшкодувати шкоду завдану  майну, та  шкоду,  завдану  каліцтвом,  іншим  ушкодженням здоров'я або смертю в результаті володіння чи користування дарунком .
3.Особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, повинні повідомити одна одну про стан свого здоров'я. Приховання тяжкої хвороби, а також хвороби, небезпечної для другого з подружжя, їхніх нащадків, може бути підставою для визнання шлюбу недійсним.
Задача №2
Визначіть,   які   з   нижче    наведених   правових    норм    виконують регулятивну функцію, а які охоронну. Назвіть ті норми, які виконують обидві функції. Свою відповідь обгрунтуйте.
1. У разі відмови від шлюбу особи, яка одержала подарунок у зв'язку з майбутнім шлюбом, договір дарування за вимогою дарувальника може бути розірваний судом.
У разі розірвання договору особа зобов'язана повернути річ, яка була подарована, а якщо вона не збереглася - відшкодувати її вартість.
2. Власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів сім'ї, інших осіб   і   не   має   права   використовувати   його   для   промислового виробництва.
3.  Наймодавець може гарантувати якість речі протягом всього строку найму. Якщо у речі, яка була передана наймачеві з гарантією якості, виявляться недоліки, що перешкоджають її використанню відповідно до договору, наймач має право за своїм вибором вимагати:
1)заміни речі, якщо це можливо;
2)відповідного зменшення розміру плати за користування річчю:
3)  Безоплатного усунення недоліків речі або відшкодування витрат на їх усунення;
4) Розірвання договору і відшкодування збитків, які були йому завдані.
4.  Присутність нареченої та нареченого в момент реєстрації їхнього шлюбу є обов'язковою.
Задача №3
Для нижченаведених ситуацій на думку одного з учених - юристів
спільним  є те,  що досить сумнівним  є  наявність у  них однієї із
загальновизнаних  ознак  правопорушення.  Спробуйте визначити  цю ознаку. Свою відповідь обгрунтуйте.
Ситуація 1. Механік Чорний випустив на лінію автобус, технічний стан якого не відповідав встановленим вимогам.
Ситуація 2. Сергій      незаконно   перевіз   на   літаку   легкозаймисту речовину.
Ситуація 3. Дільничний терапевт Артеменко спізнилася на роботу,
однак на момент її приходу на робоче місце на прийом до неї не було зареєстровано жодного пацієнта і взагалі її спізнення ніким не було помічено.
Задача №4
Визначіть,   які   з   нижченазваних   норм   є   імперативними,   а   які диспозитивними. Свою відповідь обґрунтуйте.
1.Якщо   строк  найму   не   встановлений,   договір  найму   вважається укладеним на невизначений строк.
2.Юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.
3.Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово,
4.Дружина має право на материнство.
Задача №5
У Болоньї у XVIII ст. було видано закон, відповідно до якого мав бути підданий суворому покаранню кожен, хто «стане проливати кров на вулицях». Через деякий час після прийняття закону один прохожий упав на вулиці у конвульсіях. Для врятування життя пацієнта, лікарю довелося пустити йому кров. Відповідно до закону лікаря мало бути покарано. Однак застосовуючи тлумачення закону, юристи прийшли до висновку,  що лікар  покаранню  не  підлягає.  Яке тлумачення було застосоване?
Задача №6
Визначте які з нижченаведених юридичних фактів є юридичними
вчинками, а які - юридичними актами. Свою відповідь обгрунтуйте
1. Суд визнав право власності за Василем на самовільно збудований
будинок після того як йому було надано земельну ділянку.
2. Оксана та Сергій уклали шлюбний договір.
3. Марина написала поему.
4. Дмитро створив винахід.
5. Валентин виявив скарб.
Задача №7
18-ти річний Іван вранці 10 листопада 2004р. перед сніданком зробив ранкову гімнастику, а після сніданку на прохання батьків прибрав у кімнаті. О 10 - їй годині він придбав у магазині продукти харчування, а з 1 і - ї до 12 - ї плавав у басейні сплативши при цьому 5 гривень. Об 10.30 під час переходу вулиці він рушив на червоне світло, за що був оштрафований. О 15 - їй годині його повідомили про те. що за результатами співбесіди його прийнято на роботу. 0 16 - їй годині він допоміг перейти вулицю незрячому громадянину. О 17.00 їдучи на мопеді, він перевищив швидкість, не справився з управлінням і здійснив наїзд на пішохода, який у цей час стояв на тротуарі. Потерпілий отримав середньої тяжкості тілесні ушкодження. У яких випадках Петро вступав у правові відносини 10 листопада 2004? Якими галузями права регулюються ці правові відносини?
Задача №8
Аристотель у своїй праці "Політика" писав про те, що держава є вищою формою людського спілкування, яка охоплює собою всі інші форми спілкування, що держава виникає заради потреб життя, з метою досягнення певного блага. При цьому, у процесі свого розвитку держава проходить кілька етапів, які ототожнюються з етапами соціального об'єднання та здійснюються людьми у їх природному прагненні до спілкування. Перший етап - це сім'я, що складається із чоловіка, жінки і дітей. Далі - велика (розширена) сім'я, яка об'єднує вже декілька поколінь кровних родичів з боковими гілками родинного відмежування. Потім - село або поселення, і в кінцевому підсумку - поліс. Поліс у Аристотеля - це вища форма об'єднання людей, яка охоплює собою всі інші. Представником якої теорії виникнення держави можна вважати Аристотеля?
Задача №9
Максим та Олег уклали між собою договір, відповідно до якого Максим передав у власність Олегові 200 кілограм муки вищого сорту, а Олег зобов'язувався через 50 днів повернути Максимові 200 кілограм муки вищого сорту. Студент-юрист Сергій вважає, що цей договір є двостороннім, оскільки кожна сторона має і право, і обов'язок. Максимові належить право вимоги щодо повернення 200 кілограм муки через 50 днів з моменту укладення договору (це одночасно є обов'язком Олега, а обов'язок Максима полягає в тому, щоб не вимагати дострокового повернення речі (це одночасно є правом Олега. Студент-юрист Василь вважає, що цей договір є одностороннім, оскільки одній стороні договору належить тільки право, а другій -тільки обов'язок. Вирішіть спір. Свою відповідь обгрунтуйте.
Задача №10
У листопаді 2001 року громадянин України Чорний виїхав на постійне проживання у Німеччину, а в січні 2002 року був прийнятий до громадянства цієї держави. В Україні у нього залишилося 0,8 га сільськогосподарських угідь, які він у жовтні 2001 року здав в оренду строком на 5 років. У грудні 2002 року під час короткочасної поїздки в Україну сільський голова повідомив його про те, що той не може бути власником земель сільськогосподарського призначення і тому повинен на протязі місяця відчужити земельну ділянку, здану ним в оренду. Чорний проти цього заперечував, посилаючись на наступне:
1.  Відповідно   до   ч.4   ст.41   Конституції  України   право   приватної власності є непорушним, а норми Конституції - с нормами прямої дії (4.2 ст.8 Основного Закону).
2. У Земельному кодексі відсутня норма, у якій би прямо зазначалося, що    іноземці    не    можуть    бути    власниками    земельних   ділянок сільськогосподарського призначення.
3. У цьому ж кодексі ніде не зазначається про необхідність відчуження земельної ділянки сільськогосподарського призначення її власниками -іноземцями.

Вирішіть спір із застосуванням знань з теорії права.

ВІДПОВІДІ:

Задача №1
1. Повна цивільна дієздатність може бути надана (диспозиція) фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і яка бажає займатися підприємницькою діяльністю (гіпотеза)
2.    Якщо дарувальникові відомо про недоліки речі, що є дарунком, або її особливі властивості, які можуть бути небезпечними для життя, здоров'я, майна обдаровуваного або інших осіб (початок гіпотези) він зобов'язаний    повідомити    про    них   обдаровуваного   (диспозиція). Дарувальник,    якому    було    відомо    про    недоліки    або    особливі властивості    подарованої    речі    і    який    не    повідомив    про    них обдаровуваного (продовження гіпотези), зобов'язаний  відшкодувати шкоду,    завдану    майну,    та   шкоду,    завдану    каліцтвом,    іншим ушкодженням         здоров'я         або         смертю         (санкція) у результаті володіння чи користування дарунком (закінчення гіпотези).
3.  Особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу (початок гіпотези) повинні повідомити одна одну про стан свого здоров'я (диспозиція). Приховання тяжкої хвороби, а також хвороби, небезпечної для другого з   подружжя,   інших   нащадків   (закінчення   гіпотези),   може   бути підставою для визнання шлюбу недійсним (санкція).
Задача №2
Першу норму можна вважати охоронною, не дивлячись на те, що, особа, яка заручилася, не зобов'язана вступати в шлюб. Тобто вона не скоїла правопорушення. Однак ця норма може вважатися охоронною тому, що перешкоджає безпідставному отриманню подарунка тією особою, яка відмовилася від шлюбу, а подарунок отримала тоді, коли виявила бажання вступити у шлюб.
Другу норму слід вважати регулятивною, оскільки вона дозволяє власнику житлового будинку використовувати помешкання як для власного проживання так і для проживання інших осіб і забороняє використовувати помешкання для промислового виробництва. Третю норму можна вважати такою, що виконує як регулятивну так і охоронну функцію. Це пояснюється тим, що наймодавцю надається право встановлювати гарантійний строк на річ, яким (правом) він може скористатися, а може і не скористатися. Однак, якщо він скористався цим своїм правом, то передбачається охорона прав наймача у випадку, якщо наймодавцем не було дотримано добровільно взятих на себе гарантійних зобов'язань.
Четверту норму також слід вважати регулятивною, оскільки вона встановлює обов'язок нареченого і нареченої бути присутніми під час реєстрації шлюбу.
Задача №3
Однією   із  загальновизнаних  ознак  правопорушення  є  наявність шкоди, яку заподіює правопорушник. У всіх наведених ситуаціях шкода заподіяна не була, однак з усією вірогідністю такі діяння могли призвести до шкідливих наслідків але не призвели до них. Задача №4
Перша норма є диспозитивного, оскільки вона встановлює правило у зв'язку з відсутністю домовленості щодо строку нашу. Четверта норма також є диспозитивною, оскільки дружині надається право діяти на власний розсуд: народжувати дитину чи утриматися від . Друга і третя норми є імперативними, оскільки вони містять чітко визначене правило поведінки, категоричний припис.
Задача №5
Очевидно юристи вдалися до тлумачення закону за обсягом. Вони вийшли до висновку, що вказана норма підлягає обмежувальному тлумаченню, тобто не поширюється на ті випадки, коли пролиття крові здійснюється для врятування життя людини.
Задача №6
У першому випадку має місце юридичний акт, а саме такий його різновид, як рішення суду, оскільки метою цього рішення є виникнення цивільних відносин (права власності на самовільно збудований будинок), тобто воно спрямоване на досягнення правових наслідків. У другому випадку також має місце юридичний акт, а саме такий його різновид як У першому випадку має місце юридичний акт, а саме такий його різновид, як рішення суду, оскільки метою цього рішення є виникнення цивільних відносин (права власності на самовільно збудований будинок), тобто воно спрямоване на досягнення правових наслідків. У другому випадку також має місце юридичний акт, а саме такий його різновид як договір, який визначає майнові права та обов'язки подружжя. У четвертому випадку на перший погляд може здатися, що має місце юридичний вчинок, однак право на винахід може виникнути тільки при визнанні його таким патентним відомством і видачі патенту, тому тут також має місце юридичний акт. а саме такий його різновид як адміністративний акт. У третьому і п'ятому випадках має місце юридичний вчинок, оскільки Марина і Валентин не мали на меті досягнення того чи іншого правового   результату.   Авторські   правовідносини   виникли   у   той момент, коли  поему було створено у доступній для відтворення формі. Марина могла навіть не знати про комплекс прав, які виникли у неї, але вона стала їх володільцем уже з моменту створення твору.
Задача №7
Придбаваючи продукти харчування і плаваючи у басейні Іван вступив у  цивільно-правові   відносини.   Переходячи  вулицю  він  вступив  у адміністративні відносини. Прийняття на роботу означало для нього вступ у трудові відносини. За наїзд на пішохода Петро повинен бути притягнений до кримінальної відповідальності.
Задача №8
Аристотеля   можна   вважати   представником   патріархальної   теорії виникнення держави, оскільки суть його поглядів полягала в тому що держава походить від сім'ї і  є наслідком  історичного розвитку  і розростання останньої.
Задача №9
Як видно з умов задачі сторони уклали між собою договір позики. Він є одностороннім, бо Максимові (позикодавцю) належить тільки право вимоги повернення боргу, а Олегові (позичальнику) тільки обов'язок щодо його (боргу) повернення. У ситуації, що аналізується, мають місце відносні правові відносини, а не абсолютні, тому обов'язки їх учасників можуть полягати тільки у виконанні активних дій, а не у пасивній поведінці. Іншими словами те, що Максим не може вимагати дострокового повернення боргу не може вважатися його обов'язком і, відповідно, правом Олега. Таким чином, договір є одностороннім, оскільки відсутня наявність взаємних прав і обов'язків.
Задача №10
Непорушність права приватної власності означає, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. А в даному випадку про це не йдеться, Посилання на пряму дію норм Конституції є безпідставним, оскільки те, що норми Конституції є нормами прямої дії - означає звернення до суду за захистом своїх прав безпосередньо на підставі Конституції. Дійсно, у Земельному кодексі ніде не зазначено, що землі сільськогосподарського призначення не можуть перебувати у власності іноземних громадян. Однак у пункті 4 ст. 22 ЗКУ зазначається, що землі сільськогосподарського призначення не можуть передаватися у власність іноземним громадянам. Очевидно, що ця норма підлягає поширювальному тлумаченню тобто такі землі не можуть не тільки передаватися, а й перебувати у власності іноземних громадян, якщо раніше вони були їх власниками як громадяни України. Щодо відчуження цих земель, то це питання дійсно не врегульоване правом, однак правом врегульовані подібні відносини, тобто такі що потребують однотипності правового режиму їхнього регулювання. Іншими словами, слід застосувати аналогію закону. Тобто на протязі року після прийняття Чорного до громадянства Німеччини, його земельна ділянка підлягає відчуженню так само, як підлягають відчуженню землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземними громадянами, (пункт 4 ст.81 ЗК).

ЛОГІЧНІ  ПАРИ

1.Визначте відповідність між видами правових норм та прикладами цих видів правових норм
1) виключно Всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України; 2) у разі виникнення обставин, що порушують вимоги щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності, народний депутат України у двадцятиденний строк з дня виникнення таких обставин припиняє таку діяльність або подає особисту заяву про складання повноважень народного депутата; 3) за посягання на честь і гідність Президента України винні особи притягаються до відповідальності на підставі закону; 4) ніхто не може узурпувати державну владу.
А) норма конституційного  права, диспозитивна,  регулятивна; 
Б) норма конституційного права, імперативна, забороняюча;
В) норма конституційного права, імперативна, охоронна;
Г) норма конституційного права, імперативна, регулятивна.
2. Визначте відповідність між видами спеціалізованих правових норм та прикладами цих видів правових  норм:
1) норма - засада. ; 2) норма - принцип. ; 3) визначально - установча норма.; 4) норма - дефініція.
А) держава відповідає перед людиною за свою діяльність;
Б) громадяни рівні перед законом незалежно від підстав, порядку і моменту набуття громадянства;
В) завданням Конституційного Суду є гарантування верховенства Конституції.;
Г) злочином є передбачене Кримінальним Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність) вчинене суб'єктом злочину.
3. Визначте відповідність між видами спеціалізованих правових норм та прикладами цих видів правових   норм:

1) норма - преюдиція; 2) норма - фікція.; 3) норма - презумпція; 4) норма - строк.
 А) факти, встановлені рішенням суду, яке набуло законної сили, в одній справі, не повинні доводи у розгляді  інших справ, у яких беруть участь ті самі особи;
Б) фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це;
В) дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя
Г) працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки
4.Визначте відповідність між видами правових норм за методом правового регулювання та прикладами  цих видів правових норм:                                       
1) норма- рекомендація; 2) заохочувальна нормалі  3)Імперативна норма. ; 4) диспозитивна норма
А) норми, які містяться у „Типовій формі контракту з працівником";
Б) звільняється від оподаткування та частина коштів які були виділені для надання благодійної допомоги;
 В) особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу;
Г) у разі відмови продавця передати проданий товар, покупець має право відмовитися від договору купівлі-продажу.
5.  Визначте відповідність між правовими формами здійснення функцій держави та прикладами цих правових форм:

1) правотворча діяльність; 2) правозастосовча діяльність; 3)правоохоронну діяльність; 4) інтерпретаційно-правову діяльність.
А)конституційний суд дав офіційне тлумачення пункту 8 ст.108 Конституції України;
Б) суд засудив громадянина Омельченко до довічного позбавлення волі за скоєне ним умисне вбивство з особливою жорстокістю;
В) на вимогу працівника податкової служби громадянин Волков сплатив податкову заборгованість;
 Г) за рішенням парламенту було видано Звід законів.
6.  Визначте відповідність між видом поєднання прав і обов'язків та прикладами цих видів:
1. Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується ; 2) кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей;3) громадяни мають право на допомогу по безробіттю;4) за Договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність і  стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
А) загальному суб'єктивному праву кореспондує обов'язок інших осіб ( у даному конкретному випадку –сприяти   здійсненню цих прав, хто б не був їх носієм ;
Б) праву одного суб'єкта відповідає обов ‘язок іншого  
В) кожен суб'єкт виступає щодо іншого водночас і як носій прав і обов'язків:
Г)загальним юридичним обов’язкам відповідають суб’єктивні юридичні права конкретних осіб вимагати їх дотримання.
7. Визначте відповідність між теоріями походження держави та їх авторами:
1). теологічнп.2)патріархальна 3) договірна; 4) психологічна;
А) Аристотель; Б)Аквінськии; В) Руссо; Г) Петражицький.
8. Визначте відповідність між назвами джерел права та їх змістом:
1) Правовий  звичай; 2) правовий прецедент; 3) нормативний договір; 4) нормативно-правовий акт:
А) документ загального характеру, що встановлюється за взаємною домовленістю кількох суб'єктів і забезпечується державою.
Б) санкціоноване державою правило поведінки, що склалося в результаті тривалого повторення людьми певних дій;
В) судове чи адміністративне рішення з конкретної юридичної справи, якому надається обов'язкове значення під час вирішення всіх наступних аналогічних справ;
Г) письмовий документ компетентного органу держави, у якому закріплено правило поведінки загального характеру, що забезпечується державою.
9. Визначте відповідність між назвами проступків та їх змістом:
1) дисциплінарний; 2) адміністративний; 3) матеріальний; 4) цивільний;
А) правопорушення, яке полягає у невиконанні чи неналежному виконанні зобов'язань або ж у заподіянні шкоди:
Б) порушення трудових чи службових обов'язків;
В) протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, що посягає на охоронювані законом суспільні відносини і за своєю сутністю має багато спільних ознак із злочином, але є менш шкідливою;
 Г) порушення трудових чи службових обов'язків, при якому підприємству, установі, організації заподіюється майнова шкода.
10. Визначте відповідність між назвами форм реалізації права та їх змістом:
1) використання права; 2) виконання права; 3) дотримання права: 4) застосування права;
А) дотримання суб'єкта правових відносин від заборонених правовими нормами дій;
Б) діяльність уповноважені органів реалізації їх владних повноважень з використанням приписів правових норм;
В) активна реалізація субєктами права своїх можливостей, наданих правовими нормами;
Г) активна поведінка суб'єкта права, якою він задовольняє інших осіб.
ВІДПОВІДІ: 1.1Г;2А;ЗВ;4Б.   2.1 А; 2Б; ЗВ;4Г.   3. 1 А: 2Б; ЗВ; 4Г.   4. 1А;2Б;ЗВ; 4Г.   5. 1Г;2Б;ЗВ;4А.   6 1А;2Б;ЗГ;4В;    7 1Б;2А;ЗВ;4Г   8. 1В;2А;ЗБ; 4Г.   9. 1Г; 2А, ЗБ; 4В.    10. 1В; 2Г; ЗА, 4Б.   

ПРАВОВІ ТЕСТИ
1.При проведенні шкільної олімпіади з правових знань Володимир стверджував:
А) громадянське суспільство - це народ;
Б) поняття "держава і право" більш широке, ніж "влада";
В) суверенітет - ознака держави;
Г) функції держави - це основні напрямки її діяльності;
Д) республіка - форма державного устрою;
Е) федерація - форма державного правління;
Є) звичаї і традиції - одне й те ж;
Ж) право - це різниця між об'єктивним і суб'єктивним;
3) закон - нормативний акт.
Скільки помилок допустив Сергій? Поясніть.
2. Закони підрозділяються на:
А) конституційний;       Б)____________.
3. Законодавчий процес - це:
А) законодавча ініціатива; Б) обговорення; В) прийняття;
4. Скільки Універсалів прийняла Центральна Рада?
А)1; Г) 5; Б) 2; Д)6. В) 4;
5.  В якому році було прийнято її Конституцію України в період Радянської влади?
А)1929; В) 1936; Б)1932; Г) 1937.
6.  Декларацію про державний суверенітет України прийнято: А) 16 липня; Б) 16 червня; В) 16 серпня;
Г) 24 липня; Д)24 серпня.
7. Акт проголошення незалежності України прийнято:
А) 16 липня;
Б) 16 серпня;
В) 24 серпня:   
Г) 24 грудня;   Д) 1 грудня.
8. За політичним режимом Україна:                                        
А) президентська;        В) демократична;
Б) унітарна;                 Г)слаборозвинута.
9. Найвища посадова особа виконавчої влади України:
А) Президент; Б) Прем'єр-міністр; В) Голова Верховної Ради.
10.  Що становить юридичний зміст правовідносин?
А) Норми права; Б) юридичні відносини: В) взаємні права і обов'язки суб'єктів.


ВІДПОВІДІ: 1. Д, Е, Ж. 2. Звичайні. 3. Опублікування закону. 4. В. 5. А, 6. А. 7. В. 8. В. 9. Б. 10. В.

ЛОГІЧНІ  ПОСЛІДОВНОСТІ

1.Розташуйте у хронологічній послідовності держави, які існували на території України:
А) Київська Русь;
Б) Боспорське царство;
В) Галицько-Волинське князівство;
Г) Держава Богдана Хмельницького.
2.Розташуйте у хронологічній послідовності держави, які існували на території України:
А) місто-держава Херсонес Таврійський;
Б) Західно-Українська Народна Республіка;
В) Українська Народна Республіка доби Директорії;
Г) Українська Держава.
3.Розташуйте у хронологічній послідовності:
А) Радянська Україна;
Б) Українська Народна Республіка;
В) Українська Народна Республіка доби Директорії;
Г) Українська Держава.
4.Визначте послідовність історичних типів держав:
А) феодальна держава;
Б) буржуазна держава;
В) держава соціальної демократії;
Г) рабовласницька держава.
5. Розташуйте памятки правової культури у хронологічній послідовності:
А) Права, за якими судиться малоросійський народ;
Б) "Руська Правда»;
В) Литовські статути;
Г) Перший Універсал.
6.Розташуйте у хронологічній послідовності пам'ятки правової культури:
А) «Березневі статті» Б. Хмельницького;
Б) Грамота до всього українського народу;
В) Третій Універсал;
Г) Конституція П. Орлика.
7. Розташуйте у хронологічній послідовності:
А) Четвертий Універсал.
Б) перша Конституція Радянської України.
В) Конституція Української Народної республіки.
Г)Закон про Державну Народну Раду Української Народної Республіки.
8.  Розташуйте у хронологічній послідовності:
А) Друга Конституція Радянської України;
Б) Другий Універсал;
В) Закон про тимчасове верховне управління та порядок законодавства в Українській Народній Республіці;
Г) Закон про тимчасовий державний устрій України.
9. Розташуйте у хронологічній послідовності конституційні акти в історії становлення української державності:
А) Конституційний закон Карпатської України.
Б) Конституційний закон Української РСР про воз'єднання Закарпатської України з Українською РСР.
В) Закон про тимчасове Верховне управління та порядок законодавства в Українській Народній Республіці.
Г) Тимчасовий Основний Закон Західноукраїнської Народної Республіки.
10. Розташуйте у правильній послідовності чинники, які сприяли виникненню держави.
А) зростання продуктивності праці;
Б) удосконалення знарядь праці;
В) розшарування суспільства на соціальні групи;
Ґ) поява надлишків виробництва.

ВІДПОВІДІ: 1. 1Б, 2А, ЗВ, 4Г.   2. 1А; 2Г; ЗБ; 4В.   3. 1Б; 2Г; ЗВ; 4А.   4. 1Г; 2А; ЗБ;4В.  
5. 1Е;2В:ЗА;4Г.   6.1 А; 2Г;ЗВ;4Б.   7. 1А, 2В, ЗБ, 4Г.   8. 1Б, 2Г; ЗВ, 4А.    9 1Г, 2В; ЗА; 4Б.  10. 1 Б; 2А; ЗГ; 4В.   
   


Творчі завдання



Теми рефератів
1.     «Парламентаризм» та «парламентська реформа державного правління»: теоретичний аспект співвідношення.
2.     Система права та система законодавства: проблема співвідношення.
3.     Добросусідство: проблеми застосування.  
4.     Гендерна рівність в Україні: конституційно-правові проблеми забезпечення.
5.     Депутатський мандат: проблеми його регулювання в законодавстві України. 
6.     Право Президента України на здійснення помилування: невід'ємне право глави держави чи невиправдане втручання в сферу компетенції судової влади?
7.     Спадковий договір: проблеми застосування.
8.     Правовий нігілізм як явище правової дійсності: сутність та шляхи подолання.
9.     Безпека дорожнього руху як запорука громадського порядку: проблеми та перспективи.
10. Запровадження податку на нерухомість: проблеми юридичного обґрунтування.
11. Проблеми розмежування договорів на користь третіх осіб та договорів на виконання третім особам.
12. Досудове розслідування: до постановки проблеми щодо уточнення правил його сприяння захисту.
13. Схеми давньоруської держави: дорадчий орган Великого Київського Князя чи консультативний орган незалежних київських князівств? 
14. Розробка нормативно-правових актів: проблеми застосування юридичної техніки.
15. Форма держави та державна влада: взаємовплив і взаємозумовленість категорій.
16. Звичаї та традиції в сімейному праві: проблеми інкорпорації. 
17. Перспекимви розвитку держави і  права у  ХХІ столітті.

Теми для творів-роздумів (есе)
1.     Прокоментуйте  вислів "Людське  право ламає державне право".
2.     Розкрийте питання "Люди для  закону,  чи  закони для  людей?".
3.     Висловіть  свою точку зору стосовно висловлювання :"Сутність  закону - любов до людини" (В.Шекспір).
4.     Висловіть  свою точку зору стосовно висловлювання :"Демократія - найгірша форма правління, якщо не брати до  уваги всіх  інших" (В.Черчіль).
5.    Обгрунтуйте  відповідь  на питання: "Чи  може  нація повноцінно розвиватися без  власної держави і истеми права?"
6.     Французький мислитель Ж. де Местр казав: "Кожен народ має такий уряд на  який він  заслуговує" Як  ви  розумієте цей  вислів?
7.     Як  ви розумієте  вислів"договір дорожчий  за  гроші"?
8.     Чи можливо побороти злочинність, застосовуючи жорстокі  покарання?
9.     Як  ви  розумієте вислів "закон не має зворотньої  сили"? 

Творчі завдання
1.     Підготуйте повідомлення про  історію створення  й  основні ідеї з  пам"яток права  України.
2.     Як ви  вже переконалися, єдиного погляду  на виникнення держави і  права в  юридичній науці не  існує. Проаналізуйте  вивчені  теорії походження держави і  права,  висунувши аргументи "за"  і  "проти". А що ви  думаєте про  виникнення  держави? Запропонуйте власну теорію її походження.
3.     Проаналізуйте,  які  чинники впливали на  розвиток української  держави.
4.     Охарактеризуйте теорію конвергенції. Чи є вона актуальною сьогодні?
5.   Уявіть  собі, що конституція України визначає не права і  обов"язки громадян, а лише  права. Спрогнозуйте можливі  наслідки такої  ситуації. Зробіть висновки стосовно доцільності існування конституційного принципу єдності прав  і  обов"язків громадян  України.
6. Доведіть, що конституційний  статус громадян України відповідає міжнародним правовим стандартам.
7.     З"ясуйте позитивні  і  негативні  сторони різних виборчих систем.
8.  У чому позитивні і  негативні  якості  референдумів? Підтвердіть свої  міркування фактами з  досвіду проведення референдумів в  Україні.
9.     Порівняйте  статус  депутатів місцевих  рад і  народних  депутатів України. Що в  них  спільного і  чим вони відрізняються?




Правознавство 10 клас


Правознавство 9 клас

Немає коментарів:

Дописати коментар